skip to main | skip to sidebar

fundacja POINTA

2008/08/08

POWSTAŃCZA ULICA 1 SIERPNIA 1944 W OBIEKTYWIE

zachęcamy do obejrzenia albumu: http://picasaweb.google.com/fundacjapointa
Autor: fundacja POINTA o 12:23 Brak komentarzy:
Nowsze posty Starsze posty Strona główna
Subskrybuj: Posty (Atom)

Archiwum bloga

  • ▼  2008 (4)
    • ►  października (1)
    • ▼  sierpnia (1)
      • POWSTAŃCZA ULICA 1 SIERPNIA 1944 W OBIEKTYWIE
    • ►  lipca (1)
    • ►  maja (1)

przy realizacji imprezy POWSTAŃCZA ULICA 1 SIERPNIA 1944 pomagają nam:

  • wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Włochy
  • - Wydział Kultury Dzielnicy Włochy
  • - Dom Kultury Włochy
  • - Przedszkole Integracyjne nr 314 we Włochach
  • - Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy
  • - ZWIĄZEK DRUŻYN "40 CZARNYCH" WDHiZ im. phm. Mieczysława Bema

szczegóły programu POWSTAŃCZEJ ULICY

POWSTAŃCZA ULICA- 1 SIERPNIA 1944 to wydarzenie, które jest poświecone obchodom 64. rocznicy Powstania Warszawskiego. Obchody te będą zorganizowane z myślą o mieszkańcach Dzielnicy Włochy, w której granicach znajduje się ulica o wspaniałej nazwie „1-go Sierpnia” o znaczeniu której, na co dzień nie wszyscy mogą pamiętać. W naszym działaniu chcemy, aby mieszkańcy Dzielnicy – bez konieczności podróżowania do Centrum Warszawy mogli w sposób ciekawy i wartościowy uczcić rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Dzielnicy Włochy planujemy zaprezentować mieszkańcom Grupy Rekonstrukcji Historycznej, które zajmują się odtwarzaniem umundurowania oraz wydarzeń z Powstania. GRH zaprezentują się w formie tzw. dioramy. Będzie to okazji do zapoznania się ze szczegółami umundurowania oraz uzbrojenia powstańców, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia, nie tylko z „powstańcami” ale i jako „powstańca” ze specjalnie do tego przygotowana planszą. Najmłodszych zaprosimy na warsztaty plastyczne. Po części plenerowej zaprosimy Państwa na koncert piosenek powstańczych w aranżacjach jazzowych przygotowanych i wykonanych przez młodych artystów oraz na projekcję kronik powstańczych. Ponadto będzie można obejrzeć dwie wystawy: grafiki o tematyce powstańczej Andrzeja Kowalczyka (uznany grafik krakowski, który stworzył cykl grafik w technice suchej igły) oraz prace pokonkursowe mieszkańców Dzielnicy Włochy.

CZĘŚĆ I
g. 14.00, ul. 1 Sierpnia 36a – przy Okęckiej Sali Widowiskowej

>>POKAZY GRUP REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ


Grupa Rekonstrukcji Historycznej Batalionu „Czata 49”* powstała w lipcu 2007 roku. Tworzą ją pasjonaci historii, dla których bliskie są idee Armii Krajowej, a ogromny zryw narodowy, jakim było Powstanie Warszawskie, stanowi najważniejszą kartę najnowszej historii Polski. Grupa nasza postawiła na jak najwierniejszą rekonstrukcję umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia jednej z najwaleczniejszych jednostek powstańczych jaką był Batalion „Czata 49”. Duży nacisk kładziemy również na odpowiednie wyszkolenie bojowe, oraz znajomość regulaminów wojskowych. Członkowie naszej grupy to ludzie z kilkuletnim doświadczeniem w rekonstrukcji historycznej, nie tylko XX-wiecznej, wywodzący się ze znanych grup rekonstrukcyjnych.G.R.H. „Czata 49” bierze co roku udział w oficjalnych uroczystościach państwowych i kombatanckich jako poczet sztandarowy Batalionu „Czata 49”. Dzięki regularnym ćwiczeniom przedwojennej musztry, możemy stać w jednym szeregu z żołnierzami z Kompanii Reprezentacyjnej.G.R.H. „Czata 49”, wzięła czynnie udział w przygotowaniu inscenizacji „Czerniaków 1944”, która odbyła się 4 sierpnia 2007 roku na ul. Wilanowskiej. Wspólnie z koleżankami i kolegami z grup „Zgrupowanie Radosław”, „Parasol” oraz „Kotwica” stworzyliśmy jedno z największych i najbardziej efektownych widowisk historycznych w tym roku. W ten sposób oddaliśmy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

*tekst pochodzi ze strony G.R.H. "Czata 49", http://www.czata49.pl/

>> WYSTAWA POKONKURSOWA „POWSTAŃCZA ULICA 1944”

W maju został rozpisany konkurs dla mieszkańców Dzielnicy Włoch na stworzenie własnego komentarza na temat Powstania Warszawskiego we formie wypowiedzi plastycznej. Pod koniec lipca jury wytypuje najciekawsze prace.

>> WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
I. Wspólne budowanie opancerzonego samochodu powstańczego – „Kubusia”
II. Poczta powstańcza
III. Malowanie twarzy

>>PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA
Plansza z postacią Powstańca przy której będzie można zrobić sobie zdjęcie

g. 17.00 - godzina „W”

CZĘŚĆ II
g. 17.30, Okęcka Sala Widowiskowa, ul. 1 Sierpnia 36a

>> „POWSTANIE WARSZAWSKIE” - WYSTAWA RYCINCH ANDRZEJA KOWALCZYKA
Podczas wystawy będzie wyświetlany film Franciszka Kuduka z 1988 o grafikach artysty, z cyklu „37 milionów”.

ANDRZEJ KOWALCZYK, ur. 1951 w Krakowie. W latach 1970-1975 - studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana. Od1973 pracował jako ilustrator i redaktor graficzny tygodnika „Przekrój”. Po rezygnacji z pracy w tygodniku, od r, 2000 realziuje się jako malarz, grafik, rysownik i ilustrator, szczególnie w Danii.
Wziął udział w ok. 100 wystawach indywidualnych, zbiorowych i konkursach.

>> FILM PT. "NA SKRZYDŁACH NADZIEI".

Film udostępniony dzięku uprzejmości "Discovery Historia"

>> KONCERT PIOSENEK POWSTAŃCZYCH W WYKONANIU KATARZYNY WARNO Z ZESPOŁEM

KATARZYNA WARNO, Absolwentka Wydziału Psychologii UW. Swoją muzyczną pasję rozwijała na licznych warsztatach jazzowych m.in. w Puławach oraz Neunkirchen wNiemczech. W 999 roku w Warszawie zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej i do tej pory czuje się najbardziej związana właśnie z tym Festiwalem. Po "Osieckiej" posypały się dalsze zaproszenia, które zaowocowały m.in. II nagrodą na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (1999), II nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu "Sztuki Słowa" w Elblągu (2000), III nagrodą na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2001). Zapraszano ją do udziału w licznych koncertach telewizyjnych i radiowych, oraz nagrań studyjnych, gdzie śpiewała u boku takich gwiazd jak: Magda Umer, Hanna Banaszak, Anna Serafińska, Iza Zając, czy Stanisław Sojka, który był jej gościem specjalnym podczas recitalu na Warszawskiej Scenie Lapidarium we wrześniu 2001 roku. Jej jazzowe interpretacje Pieśni Wielkopostnych, przygotowane na początku 2002 roku, zyskały uznanie Programu III PR, co zaowocowało dużym koncertem w radiowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie w marcu 2002 roku. W swojej drodze artystycznej najbardziej ceni sobie współpracę ze znakomitym pianistą jazzowym oraz aranżerem – Bogdanem Hołownią (zdobywcą Fryderyka 2000), z którym wspólnie przygotowali recital złożony głównie z piosenek Agnieszki Osieckiej oraz Kabaretu Starszych Panów. Ostatnio można usłyszeć ją obok m.in. Katarzyny Skrzyneckiej, Wiktora Zborowskiego, Roberta Janowskiego, Stanisławy Celińskiej, w koncercie wyreżyserowanym przez Jerzego Satanowskiego pt. "Stop Klatka" - poświęconym twórczości Jonasza Kofty.

CZĘŚĆ III
2.08.2008, ul. 1 Sierpnia 36a

10.00-13.00 -
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

- Malowanie twarzy
- Poczta powstańcza
- Wspólne rysowanie i malowanie

o fundacji

fundacja POINTA
1. organizowanie imprez, imprez masowych, koncertów, wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz innych podobnych przedsięwzięć; 2. prowadzenie działalności kulturalnej; 3. prowadzenie i popieranie badań naukowych oraz innej działalności naukowej; 4. organizowanie wykładów, seminariów, konferencji oraz innych podobnych przedsięwzięć; 5. przyznawanie nagród, stypendiów i dotacji; 6. udział w przedsięwzięciach, zgodnych z celami statutowymi Fundacji; 7. działalność wydawniczą, produkcję filmową, telewizyjną oraz multimedialną; 8. współpracę z mediami; 9. współpracę ze środowiskami akademickimi, oświatowymi, kulturalnymi i dziennikarskimi, a także instytucjami oraz osobami realizującymi cele zbliżone do celów Fundacji; 10. popieranie inicjatyw zmierzających do realizacji celów Fundacji; 11. współpracę z instytucjami publicznymi – w tym organami administracji rządowej i samorządowej - i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji oraz współpracę krajową i zagraniczną z wszelkimi instytucjami i osobami zainteresowanymi celami Fundacji.
Wyświetl mój pełny profil